No products in the cart.
Original Lenovo IdeaPad Flex 2-14 IdeaPad Flex 2-15 battery, L13L4E61 32wh– MPN: Lenovo Flex 2
₹2,463.12₹2,799.00
Colour: Black – Chemistry: Lithium – lion
Voltage: 7.2v – Cells: 4 cells | Capacity (mAh): 32w
Highly compatible with Lenovo Flex 2-14 IdeaPad Flex 2-15 battery, PN: L13L4A61
Original Lenovo IdeaPad Flex 2-14 IdeaPad Flex 2-15 battery, L13L4E61 32wh
This brand new (4 cells) original battery for Lenovo Flex 2 14, Flex 2 15 laptop is made with high-grade Li-ion cells from Samsung, LG, Panasonic to ensure maximum performance. This replacement Lenovo L13M4E61, L13L4A61 battery pack is specially designed with multiple-protection circuit for maximum safety. The housing of the Lenovo L13M4E61, L13L4A61 battery pack is made of non flammable and very durable plastic, which is fire retarded and avoids damage when dropped from low heights.
All our high quality replacement Lenovo L13M4E61, L13L4A61 batteries have been tested and proven to match and/or exceed original Asus battery performance and are 100% compatible with Original Manufacturer Specifications. Every piece of our replacement battery for Lenovo L13M4E61, L13L4A61 has been tested and validated on Asus systems to ensure the safety for your Asus laptop.
Product information
Technical Details
| Manufacturer | OEM |
|---|---|
| Package Dimensions | 30.48 x 7.62 x 4 cm; 350 Grams |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| Item model number | BATLENFLX2 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 3800 Watt Hours |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Manufacturer | OEM |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 350 g |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 15 × 4 cm |
| Brand | Lenovo |
| GTIN | 696053672563 |
| HSN Code | 8507 |










Reviews
There are no reviews yet