No products in the cart.
Lenovo 6 cell Battery 70+ Factory Sealed Originals (0A36302) For Models L412– T430/70+
₹2,023.12₹2,299.00
Lenovo 0A36302 Is A 6 Cell Primary System Battery 70+, 57wh , 5.2ah, 10.8v, 340 Gram Weight.
Lenovo 0A36302 70+ Is Compatible With Thinkpad Models ;T410 ( not the T410s), T410i , T420 ( not the T420S), T420i, T430( not the T430S), T430i, T510 (Not the T510S) , T520( Not the T520S) , T530, W510, W520 , W530, L412 , L420, L430, L510, L512, L520, L530.
Warning As This Item Is Not Used In These Models T410S, T410SI , T420S, T420SI , T430S, T430SI , W500 , X Series, P Series, G Series or T440, T450, T460 Series, Lenovo model #’s are suffix specific.
Lenovo OEM product in the Security Sealed Lenovo Retail Packaging to ensure receiving a genuine Lenovo battery 70+.
1 Year national Warranty
Lenovo 6 cell Battery 70+ Factory Sealed Originals (0A36302) For Models L412
Lenovo 6 cell Battery 70+ Factory Sealed Originals (0A36302) For Models L412
Product information
Technical Details
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Item Height | 0.8 Inches |
| Item Width | 2.2 Inches |
| Product Dimensions | 20.83 x 5.59 x 2.03 cm; 9.07 Grams |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| Item model number | 70+ |
| Voltage | 11.1 Volts |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 57 Watt Hours |
| Lithium Battery Voltage | 10.8 Volts |
| Lithium Battery Weight | 340 Grams |
| Number Of Lithium Ion Cells | 6 |
| Item Weight | 9.07 g |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 17 × 6 cm |
| Brand | Lenovo |
| HSN Code | 8507 |
| Product Name | T430 70+ |
| Group ID | 766115439523 |
| GTIN | 886729390116 |












Reviews
There are no reviews yet