No products in the cart.
7.4V 45wh Laptop Battery For DELL Latitude E7240 7240 7250 7440 7450 7420 TYPE WD52H GVD76 HJ8KP NCVF0 G0G2M GHT4X SZ– MPN: WD52H/E7240
₹1,759.12₹1,999.00
You can power your Laptop with this 4-Cell Lithium-Ion Battery from Dell. With a capacity of up to 45 WHr, the battery lets your laptop work seamlessly when you are on the move.
Genuine Dell-branded parts undergo rigorous testing by qualified engineers to ensure compatibility and reliability in your Dell system.
Our Limited One Year Warranty guarantees that if our Genuine Dell-branded parts should fail, we will replace them
Genuine Dell-branded parts mean that you will not need to worry about voiding your system’s hardware warranty.
You can power your Laptop with this 4-Cell Lithium-Ion Battery from Dell. With a capacity of up to 45 WHr, the battery lets your laptop work seamlessly when you are on the move,Genuine Dell-branded parts undergo rigorous testing by qualified engineers to ensure compatibility and reliability in your Dell system
Product information
Technical Details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | worldmart |
| Series | WD52H/ FW2NM |
| Colour | Black |
| Package Dimensions | 43.2 x 27 x 8.8 cm; 558 Grams |
| Batteries | 1 Unknown batteries required. (included) |
| Item model number | WD52H |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 1.2 Grams |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Main Unit |
| Warranty By | worldmart |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 558 g |
Compatibles Part Numbers
- 0KWFFN
- 451-BBFW
- 451-BBFX
- 9C26T
- F3G33
- GVD76
- HJ8KP
- J31N7
- NCVF0
- VFV59
- W57CV
- WD52H
Fit Models
- Latitude 12 7000
- Latitude E7240
- Latitude E7250
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 15 × 4 cm |
| Brand | Dell |
| GTIN | 842827197088 |
| HSN Code | 8507 |
| Group ID | 7900491640446 |










Reviews
There are no reviews yet